Bratrstvo neohrožených - 8.díl - Poslední hlídka

29. srpna 2006 v 15:16 | Digi |  ~~~ Bratrstvo neohrožených ~~~
K Easy Company přichází nový velitel, ale nikdo ho nebere. Chystá se hlídka, jejímž cílem je přivést zajatce a mladý poručík Jones se hlásí do služby.

9. února 1945 Haguenau, Francie
K Easy Company se vrací David Webster, který byl zraněný v Holandsku. Když konečně našel ostatní členy roty E vůbec nevypadali jako hrdinové, kteří právě pomohli vyhrát válku. Po tom, co ho posílají od jednoho velitele k druhému (přičemž zjišťuje, že spousta jeho kamarádů padla nebo byli zraněni v boji), se ustálí u druhé čety, které velí Malarkey. Webster byl veteránem Dne D a Market Garden, ale nebyl u Bastogne, takže ho ho ostatní berou jako nováčka.
Pluk se rozhodne poslat hlídku pro zajatce přes řeku, která tvoří linii fronty, takže jí musí překonat. Hned na nábřeží je dvoupatrová obsazená budova. Půjde tam patnáct mužů a celé akci má velet Malarkey. Tohle všechno slyšel Webster a poručík Jones, mladík který přišel rovnou z West Pointu a hlásí se do hlídky. Jenže Spiers to zamítne, že je nezkušený. A pošle ho s Websterem k druhé četě.
Vojáci zatím vyzvídají od Webstera, kdo je přidělený na hlídku a slíbí mu, že budou dělat, že nic nevědí. Spiers si vybral McClunga, Heffrona a Ramireze, a když jim to jde Malarkey říct, odpovědí mu, že vědí, že Webster jim to už řekl. Poté má Malarkey telefon, kde mu sdělí, že přivezli proviant a teplé vložky do bot. A taky, že bude sprchování. K Malarkeymu přijde Lipton a sdělí mu další jména: Grant, Liebgott, Wynn, Jackson, Shifty z třetí čety a Webster.
Poručík Jones požádá o výměnu s Malarkeym, protože ten není ve stavu, kdy by mohl vést hlídku. Byl by to malý zásah spravedlnosti, protože Don Malarkey byl na frontě ode Dne D a pokaždé, když šlo Éčko do akce. Jenže o tom oni nerozhodovali. Jones jde tedy za Wintersem a ten mu to po chvíli odmítání dovolí.
V 17.00 je svolána porada. Přes řeku mají jít po čtyřech v gumových člunech. Poručík Jones má jít jako pozorovatel. Martin má vést hlídku místo Malarkeyho. Webster, který má být v úderné skupině jako tlumočník, z toho chce vycouvat, a tak to zkouší hrát na to, že jich má být patnáct a je jich šestnáct včetně dvou tlumočníků. Spiers tedy zastaví procházejícího Liebgotta a řekne mu, že má padla.
Ještě před hlídkou dostanou rozkaz, že sebou nesmí mít nic, co chrastí, třpytí se a žádný helmy. V 1.00 akce začíná. Všechno jde podle plánu až na jeden člun, který se převrátí. Když Jacskon hodí do jedné budovy granát, nepočká až vybouchne a vběhne tam. Je zraněný. Ostatní berou tři zajatce, Webster položí nálože a všichni koukají rychle zmizet. Dostávají se co nerychlejí zpátky přes řeku.
Jacskon je na tom dost zle a i přes snahu doktora Roea umírá.
Na noc se plánuje další hlídka. Winters ale chce aby vojáci klidně spali a ráno mu řekli, že se dostali přes řeku do německých linií, ale žádné zajatce nezískali.
Lipton je zbavem služby a jeho funkci na frontě jako podporučíka. Z nemocnice se vrátil Harry Welsh. Jones je povýšen a zařazen do štábu pluku. Nixon předává Wintersovi Dubový listy - je povýšen na majora.
Život v Americe začínal být zase jako v době míru. Životní úroveň stoupla a noční kluby se plnily. Jak mohli vědět, jakou cenu platili vojáci uprostřed hrůzy, agónie a krve, když nikdy nebyli v Normandii, Bastogne nebo Haguenau? Rota E opouštěla Haguenau a v té době již na západní frontě prošla Anglií, Francií, Holandskem a Belgií. Brzy už měla vstoupit do Německa.

DVD recenze: V osmém díle se k jednotce vrací Webster, který byl raněn v Holandsku. Ti, co přežili jatka v Bastogne, však mají jizvy i na duši. Události je těžce poznamenaly. Přichází další velitel Henry Jones, ale rozhodně ho nevítají fanfáry - od chvíle, kdy byla Easy Company nasazena do bojů ve Francii, se ve vedení už vystřídalo patnáct mužů. Přijíždějí záložníci, aby doplnili prořídlé mužstvo - jsou to však chlapci sotva odrostlí školním lavicím. Německé oddíly jsou rozloženy na druhém břehu a američtí vojáci se za nimi musí vydat přes řeku. Winters, který se opět vyznamenal v boji, je povýšen na majora.
válečný - 70 minut - barevný - 2002

Damian Lewis, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Matthew Settle, Rick Warden, Neal McDonough, Scott Grimes, Eion Bailey, Frank John Hughes, Rick Gomez, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Dexter Fletcher, Robin Laing, Shane Tylor, Ross McCall...


Hlášky z dílu The last petrol
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.