Bratrstvo neohrožených - 7.díl - Bod zlomu

19. července 2006 v 18:51 | Digi |  ~~~ Bratrstvo neohrožených ~~~
Vojáci stále umírají a Easy Company se dostává pod naprosto neschopného velitele a všem je jasné, že s ním nemůže úkol "vyčistit lesy kolem Foy" dopadnout dobře.

2. ledna 1945, Ardenský les,Belgie
Rota E je po úspěšném udržení Bastogne povolána, aby pomohla vyhnat Němce z výběšku, v lesích poblíž městečka Foy. Největší vzrušení jaké při cestě k Foy Éčko zažilo, byl Hooblerův souboj s Němcem. Když ho Hoobler zastřelil, sebral mu parabelu, kterou dlouho sháněl. Potom chodil od zákopu k zákopu a všem vyprávěl, co se stalo. Jenže jí nechal nabitou a sama od sebe spustila a prostřelila mu stehenní tepnu. Krvácení se nepodařilo zastavit a Hoobler zemřel. Lipton jde za Wintersem a Nixonem, aby jeho smrt ohlásil. Winters se ptá, kde je Dike, že předpokládá, že by se takovou zprávu dozvěděl od něj. Jenže skoro nikdo nikdy nevěděl, kde Dike je. Někdy zmizel na celé hodiny. Kapitán Winters byl velitel, kterého si všichni vážili. Moose Heyliger by možná byl taky dobrý, ale než to mohli zjistit, nešťastnou náhodou ho zabil strážný. Pak přišel Norman Dike, nebyl špatný velitel proto, že dělal špatná rozhodnutí. Ale proto, že nedělal žádná. Nejlepší dostupný velitel by pro Éčko určitě byl Buck Compton, ale od Normandie se změnil. Nixonovi je jasný, že Winters by se nejradši ujal velení sám, ale to už není jeho práce. Na velitelství se rozhodli, že z každého pluku vyberou jednoho důstojníka, který bojoval u Bastogne a pošlou ho na měsíční dovolenou do Států. Padlo to na Nixona, ale ten se toho vzdává a přenechává to Peackockovi. Z nemocnice se vrací i Joe Toye.
3. ledna, se většina roty E vrací do původního postavení v lesích. Několik mužů zůstává s rotou D, na hlavní obranné linii. Když zbytek roty upravuje rozbombardované kryty, začnou Němci bombardovat znovu. Joeu Toyeovi to ustřelí nohu. Na chvíli se útok odmlčí. Lipton jde očíhnout situaci a všechny nabádá, aby zůstali v krytech. Toyeovo volání o pomoc jako první zaslechne Malarkey. A tak se mu Guarnere vydá na pomoc. Najde ho a táhne do krytu. Jenže v tu chvíli se zase obnoví útok a znovu je trefí a o nohu přichází i Guarnere. Comton jim zavolá pomoc, ale je vidět, že ho to dost vzalo.
Podle hlášení byl Compton odvolán, kvůli těžkému případu zákopové nohy, ale jen jeho přátelé věděli, že je to úplně z jiného důvodu. Když byl Buck pryč už nezbyl nikdo jiný, kdo by Dikea nahradil, aspoň si na nikoho nevzpomněli. Uprostřed noci začnou Němci znovu ostřelovat. Všichni běží do krytů mezi nimi i George Luz. Už je skoro u krytu Alexe Penkaly a Skipa Mucka, když upadne. Plazí se k nim po zemi a oni ho povzbuzují k věčí rychlosti, když v tom jejich kryt zasáhne bomba. Luz se zvedá a běží ke krytu Liptona. Když do něj zapadne a řekne mu, že Muck a Penkala jsou mrtví, spadne k jejich krytu vadná bomba.
Smrt Penkaly a Mucka nejvíce dopadla na Dona Malarkeyho. Rota E se vrácí na pozice kolem Foy, ale všem dělá starosti Malarkey, tak mu Lipton dává tu Hooblerovu parabelu, kterou chtěl Don pro bráchu. Útok 3.ledna a dělostřelba z 9. ledna bylo to nejhorší, co rota E zažila. Éčko zajistilo západ od Foy. Den před útokem na město jde Lipton k Wintersovi, aby mu oznámil, že si myslí, že Dike není dobrý velitel. Winters je téhož názoru, ale nemůže s tím nic dělat.
Druhý den, těsně před útokem, vysvětluje Winters Dikovi plán akce. Chvíli na to se Éčko vydává do boje. Dike přímo uprostřed vřavy nařídí zastavit, že si musí zavolat Foleymu. Všichni jsou na prášky a hlavně Winters, který na ně ječí, aby se hnuli a div, že se nehrne nakopat Dikea do zadní části těla. Ten sedí za stohem slámy a sbíhá se k němu celá rota aby zjistili, co mají dělat. Dike je pod tlakem a neví si rady. Lipton tlačí na Dikea, že se musí pohnout. Ten posílá první prapor, aby obešel vesnici, že jim poskytnou umlčovací palbu. Winters se na to už nemůže dívat, a tak tam posílá Spierse, aby se ujal velení. Ten to všechno zorganizuje, takže se akce znovu rozbíhá a tentokrát správným směrem. Éčko se dostává až na okraj města, jenže všude jsou Němci a rota I nikde. Spiers tedy přeběhne celou ulici plnou šokovonaných Němců, kteří nemůžou pochopit, co vidí, k rotě I a zpátky bez jediného škrábnutí. Podaří se zatknout na sto Němců a konečně obsadit Foy. Percontyho postřelili (kam jinam než do zadku). O dva dny později dobývají Noviale a potom také, Rachamps. Tam přespávají v klášteře, kde poprvé za celý měsíc prožili noc pod střechou. V rotě E bylo při příchodu do Belgie 145 vojáků, teď jich zbývalo 63. Ten večer se Lipton od Spierse dozví, že Winters poslal Sinkovi žádost o jeho povýšení, takže z Liptona se stává podporučík.

DVD recenze: V sedmém dílu dostává jednotka nového velitele Dike, který se netají tím, že má přátele "nahoře". Další úkol zní: vyčistit lesy okolo Foy. V několika dnech padnou i mnozí ostřílení veteráni a vychází najevo, že Dike zcela postrádá schopnosti dobrého velitele. Namísto očekávaného boje s blížícími se německými jednotkami však je Easy Company odeslána do Haguenau v Alsasku Lotrinsku a poté do Belgie. Po těžkých bojích jich z původního počtu zbývá polovina.

válečný - 70 minut - barevný - 2002

Damian Lewis, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Matthew Settle, Rick Warden, Neal McDonough, Scott Grimes, Eion Bailey, Frank John Hughes, Rick Gomez, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Dexter Fletcher, Robin Laing, Shane Tylor, Ross McCall...


Hlášky z dílu The breaking point.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.