Bratrstvo neohrožených - 6.díl - Bastogne

12. července 2006 v 22:44 | Digi |  ~~~ Bratrstvo neohrožených ~~~
Vypukla bitva o Ardeny, Američany nazývaná Bitva o výběžek a muži z roty E musí v belgických horách čelit německé ofenzivě jen s výstrojí a oblečením, se kterými se dostali v červnu do Francie.

Vojáci z roty E jsou zakopaní v lesích okolo městečka Bastogne. Mají nedostatek munice, jídla, teplého oblečení a lékařského vybavení. Příběh se odehrává očima lékaře Eugena Roea. Ten chodí od zákopu k zákopu a vybírá od jednotlivých vojáků morfium a obvazy. Když je u Winterse, narazí na německého vojáka a nechávají ho odvést na pluk. Winters dává Roeovi obvaz a posílá ho za doktorem Ryanem, který mu dá, co bude moct. Doc Roe jde zatím za jiným doktorem, kterému dává pár obvazů. Oznamuje mu, že první prapor se musel stáhnout z Foy. Jak tam tak sedí v jednom krytu, přijde Dike, který hledá Liptona (nebo spíš svůj kryt) a "zbuzne" je, že jsou v jednom krytu a co by si asi počali bez doktorů, kdyby je trefili. Lipton odvede Dikea na druhou stranu k zákopům, u kterých je rota E, a které nejspíš přešel.
Roe zase začne shánět obvazy, morfium a ostré nůžky. Zničeho nic začíná německé ostřelování. Penkala to odnese, ale není to nic vážného. Němci zase dávají na chvíli pokoj. Roe posílá doktora Spina, aby u třetího praporu vyžebral co se dá. Ten sebou bere i Heffrona. Nakonec u třetího dostanou pár obvazů, ale žádný morfium. Nějaký nakonec splaší u Dikea. Smokey posílá Roea na pozorovatelnu za Joem Toyem, kterému něco schází. Doktor zjišťuje, že má zákopovou nohu a ještě přišel o boty při bombardování. Cestou zpátky sebere Percontemu nůžky.
Další den Němci zase bombardují. Schytá to Sisk a je převezen do polní nemocnice v Bastogne. Doc Roe jede s ním, aby mu tam dali nějaký zásoby. Tam se setkává se zdravotní sestrou Renée. Dá mu všechno, co může postrádat. Roe se vrací zpátky na frontu a cestou splaší jedny boty pro Toye. Renée mu ještě přihodí tabulku čokolády. Éčko se vydává na průzkum bojem. Martin říká Roeovi, aby nelezl do maléru a zůstal na místě. Při průzkumu je postřelen mladý Julian, ale leží tak, že kdyby mu šel někdo na pomoc, tak ho Němci sejmou. Všichni se stahují. Heffron Julianovi slíbí, že se pro něj vrátí, ale nevrátí. Není jisté, že je ještě naživu.
Ráno přilétají letadla se zásobami, které shodí až nad městem. Roe a pár dalších vojáků tam pro ně jedou a Roe se tam připlete k Renée a pomáhá jí zachránit postřeleného. Ten bohužel umírá a Eugena to dost sebere. Potom venku sedí s Renée, která říká, že už žádného zraněného nechce ani vidět. Roe ji přesvědčuje, že je dobrá sestra. Poté přijíždí auto s raněným a Renée mu běží na pomoc. Doc Roe se zase vrací zpátky na frontu.
Ráno začnou spojenecké pozice ostřelovat Němci. Smokey je zraněn a Roe s ním jede do nemocnice. Odtamtud přijede se zprávou, že Smokey ochrnul. Na frontu přijíždí plukovník Sink, aby všem popřál veselé Vánoce. A oznámil, že generál McAuliffe odmítl návrh Němců, aby se vzdali. Večer o sobě zase dávají Němci vědět. Harry Welsh je zasažený. Winters volá doktora, ale Roe sedí, choulí se v zákopu a nemá se k tomu jít mu na pomoc. Spina a Heffron ho tahají ven. Roe přitom nevědomky Heffronovi zraní ruku, ale přibíhá a zase nasadí ten svůj profesionální tón. Welshe převáží do Bastogne a Roe jede s ním. Město je bombardováno a když přijíždí k nemocnici, zjistí, že ji zasáhla bomba. Eugene ještě běží ke vchodu podívat se dovnitř, ale zaszavuje se. V sutinách nachází šátek, který patřil Renée. Když je zpátky jde k Heffronovi na pozorovatelnu a ptá se ho, co má s rukou. Babe mu řekne, že to udělal on a Roe chce vytáhnout obvaz. Místo toho, ale vyndá Renéenin šátek. Chce ho dát zpátky. Nakonec si to rozmyslí a Heffronovi s tím ruku převáže. Navzdory těžkým ztrátám se Éčku podařilo udržet pozice a brzy se mělo pustit do další akce.

DVD recenze: V hluboké zimě v lese u města Bastogne v Belgii se muži z jednotky Easy Co. snaží, aby udrželi frontovou linii; jsou vystaveni mrazu a hladu, neboť sem přišli bez zimního oblečení, s nedostatečnými zásobami a municí. Zdravotník Eugene Roe (Shane Taylor) je na pokraji vyčerpání z boje, když se spřátelí s belgickou ošetřovatelkou. Easy Co. stráví bídné vánoce v zákopech a dostane zprávu, že návrh německé armády na kapitulaci se setkal s hrdým odmítnutím generála McAuliffa: "Nikdy!"

válečný - 70 minut - barevný - 2002

Damian Lewis, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Matthew Settle, Rick Warden, Neal McDonough, Scott Grimes, Eion Bailey, Frank John Hughes, Rick Gomez, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Dexter Fletcher, Robin Laing, Shane Tylor, Ross McCall...


Hlášky z dílu Bastogne.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.