Bratrstvo neohrožených - 3.díl - Carentan

1. června 2006 v 19:38 | Digi |  ~~~ Bratrstvo neohrožených ~~~
Easy Company má za úkol obsadit strategicky důležité městečko Carentan. Při dobývání se dostanou do nepřátelské palby, ale ti co dokáží stát na nohou stále drží frontu.

8.červen 1944, Normandie, Francie
Pár vojáků z Éčka naráží na Alberta Blithea, který se ztratil, jako mnoho dalšíh, při seskoku v Den D. Přicházejí na základnu a Perconte se ptá Blithea jestli nepotkal poručíka Meehana, protože štáb roty pořád ještě nedorazil (pochopitelně, protože letadlo poručíka Meehana bylo sestřeleno v Den D). Zatím Éčku velí Winters a poručík Welsh má první četu. Po chvíli si je Welsh svolá a oznamuje jim, že jdou obsadit Carentan, protože to je jediný místo přes který se tanky z Omahy a Utahu nemůžou dostat do vnitrozemí. Hoobler se dobrovolně přihlísí, že půjde vepředu. Po cestě ztratí rotu F, která jde před nimi. Hoobler a Blithe mají za úkol je najít a Blithe se cestou celkem vyděsí, když narazí na mrtvého Němce, který vapadal jakoby ho chtěl zabít.
Den D + 6, Carentan, Francie
Na hlavní cestě do města Carentan. Když se vojáci pokouší dostat do města strhne se ostrá nepřátelská palba a všichni okamžitě naskáčí do příkopů (no dobře, až na dvě vyjímky :)) Winters se je odtamtud snaží dostat, protože když se pohybují mají větší šanci, že je netrefí. Postupně pronikají do města. Přitom obě strany utrpí ztráty na životech. Spousta vojáků je zraněna (Lipton, Tipper). Postupně se podaří město očistit od Němců. Winters je trefen do nohy odraženou střepinou a doktor Roe mu jí vyndavá. Přijde Buck Compton a ptá se Winterse, co bude dál. Ten mu odpovídá, že očekávají protiútok, protože Carentan je pro Němce stejně důležitý jako pro ně, ale nebudou na ně čekat. Podle plánu se mají zakopat na východním kopci. Winters si všimne Blithea, kterého postihla hysterická slepota a promluví s ním. Poté se mu zrak vrátí. Venku odpočívají vojáci a příjde k nim Spiers, že se hýbou z místa. Hned jak odejde začne se diskutovat o tom jestli ty německé zajtce zabil on nebo někdo jiný (Day of days). Každý slyšel něco jiného :). Éčko se tedy vydává na cestu, když v tom na ně začnou střílet a oni skončí v zákopech. Na náladě jim rozhodně nepřidává prozpěvování Němců a všichni jsou z toho tak trochu nervózní. Talbert budí Smithe na hlídku, ale ten si ho splete s Němcem a pobodá ho bajonetem.
Den D + 7, předměstí Carentan
Ráno o sobě Němci začínají dávat vědět pomocí minometů. Začíná další přestřelka. Z krytů vylezá čím dál víc Němců a napomoc jim přichází i tanky. Roty D a F se začnou stahovat. Vojáci se přes ztráty úspěšně brání, ale převahu získají až když jim na pomoc příjde 2. tanková. Blithe postřelí jednoho Němce a jde se přesvědčit, jestli je opravdu mrtví. Nachází ho o pár metrů dál.
Den D + 25
Welsh potřebuje prozkoumat jeden statek. Blithe se přihlásí dobrovolně a Martin s Dukemanem jsou vybráni. Blithe jde na přední průzkum, ale postřelí ho snajpr. Doktor Roe mu pomáhá. Přichází Winters a oznamuje, že je stahují z fronty ke skladu paliva na sever od Utahu. Čeká je teplý jídlo, koupání a potom zpátky do Anglie. V nemocnici se předávají purpurová srdce (za zranění v boji). Jedno dostane i Smokey, takže už má tři. Přivážejí zraněného Blithea, který nevypadá vůbec dobře a Popeye kývne hlavou směrem k němu a řekne: "On má ale jen jedno." Poté sedí celé Éčko v jídelně a všichni jsou v dobré náladě, když v tom jim Lipton oznámí, že se vrací do Francie a do Anglie už se asi nepodívají. Potom si jde Malarkey vyzvednout nějaké věci do čistírny a pradlenka se ho ptá jestli by nevzal prádlo i ostatní z jejich roty. Problém je v tom, že všichni jsou buď mrtví nebo zranění - Meehan, Evans, Moya, Blowzer, Gray, Miller, Owen, Collins, Elliot, Blithe.

DVD recenze: Easy Company míří k jihu. Má za úkol obsadit strategicky důležité městečko Carentam. Winters a další muži, jdoucí v jejích stopách, se však dostanou do ostré nepřátelské palby a Němci je odříznou od přístupové cesty. Raněné odtáhnou kamarádi do bezpečí a ti, co mohou dál bojovat, se rozhodnou zaútočit na německé pozice. Také Easy Company konečně vyráží do útoku.

válečný - 70 minut - barevný - 2002

Damian Lewis, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Matthew Settle, Rick Warden, Neal McDonough, Scott Grimes, Eion Bailey, Frank John Hughes, Rick Gomez, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Dexter Fletcher, Robin Laing, Shane Tylor, Ross McCall...


Hlášky z dílu Carentan.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.