Bratrstvo neohrožených - 1. díl Currahee

17. května 2006 v 20:25 | Digi |  ~~~ Bratrstvo neohrožených ~~~
Na úpatí hory Currahee ve výcvikovém táboře Toccoa se pod taktovkou tyranského kapitána Sobela formuje jedna z elitních jednotek amerických ozbrojených sil. Výsadkáři - triumf své doby.

Je 4. června 1944 - Upottery Anglie. Po letišti se pohybují vojáci a připravují na seskok v Den D. Akce je ale zrušena, protože strašně prší, fouká a v místě seskoku je mlha. Každý volných 24 hodin tráví po svém.
Skok v čase zpět. O dva roky dříve, tábor Toccoa, Georgia.
Zde se poprvé setkáváme s muži z roty E (Easy Company) a jejich velitelem kapitánem Sobelem. Ten je na každém kroku šikanuje a schazuje a jeho svěřenci ho v pravém slova smyslu nenávidí. Při prvním nástupu, který máme možnost spatřit je to patrné už z jeho poznámek k různým klukům v rotě, (Perconte má zmuchlané nohavice, Luz nemá vyčištěnou drážku záborníku, Malarkey má rezavou pružinu vzpěry pažby, Liebgott rezavý bajonet...) načež Sobel všem zruší propustky na víkend a pošle je proběhnout se na kopec Currahhe - pět kilometrů na dvakrát. Tuhle trasu běhají i s výzbrojí a každý pátek večer pochodují s plnou polní dvacet kilometrů. To je jen malá ukázka z toho, co musejí vojáci vytrpět ve výcviku. Poté, co se vrátí z pochodu nařídí poručík Winters na Sobelův rozkaz vyprázdnit láhve s vodou. Christensonovi přestane téct voda dřív než ostatním a je přinucen celou trasu opakovat. Přesto nebo spíš díky tomu má rota E nejlepší výkonost z celého praporu.Winters je povýšen a Sobel si objedná špagety, tedy pardon: armádní nudle s kečupem :). Načež v polovině oběda příjde Sobel, že se plánovaná přednáška ruší a Éčko si má dát Currahee. Poté následuje pět seskoků s padákem, čímž se z roty E stávají paragáni.
23. června 1943 - tábor Mackall, Severní Karolína.
Rota E má cvičení v lese, které kapitán Sobel prostě podělá. Lewis Nixon a Dick Winters se baví o Sobelovi, do čehož přichází Harry Welsh a konstatuje, že se Sobel dokáže v poli splašit, k čemuž Nixon dodává: "On se splaší a tebe zabijou." Nakonec se dohodnou, že to o čem mluvili by mělo zůstat mezi nimi. Ovšem nejsou sami a i ostatní vojáci se mezi sebou baví, jak by se ho nejlíp zbavili. O něco později odváží vojáky vlak a Nixon informuje Winterse, že jedou do New Yorku, tam přestoupí na transport do Anglie a odtamtud půjdou na Evropu. Na lodi se vojáci dohadují kam jedou. Rozhovor se stočí na to, že Sobel je Žid a Liebgott, který je taky to vezme jako urážku od Guarnera a začnou se rvát.
18. září 1943 - Aldbourne, Anglie.
Tady Sobel opět zkazí jednu akci a naštvaný na Winterse, který úkol splnil správně, obviní z toho, že nesplnil úkol, který mu zadal (něco s latrínama). Dá mu na výběr buď trest nebo vojenský soud. Sobel mu naznačuje aby trest přijal, ale Winters chce slyšení před vojenským soudem. Pár vojáků sepíše petici proti Sobelovi. Sink ji příjme, ale je z nich málem na mrtvici (to přeháním, ale radostí neskáče). Sobel je přidělen na školu k výcviku doktorů a kaplanů.
31. května 1944 - Upottery, Anglie.
Zde se setkáváme s poručíkem Meehanem, který se stává velitelem roty E a taky Buckem Comptonem. Vojáci jsou seznámi s plánem operace. To už jsme zpátky v ději 4. června 1944 a Bill Guarnere, který si omylem vzal bundu Johnnyho Martina (jeho žena dělá seznamy padlých vojáků), si čte dopis ve kterém stojí, že jeho bratr (Billův) byl zabit u Monte Cassina.
Nastává předvečer Dnu D - 5. červen 1944. Rota E nastupuje do letadel a letí vstříc nové budoucnosti. Letí do války.

DVD recenze: V Toccoa (Georgia) v roce 1942 zahajuje nesourodá skupina mladých mužů dobrovolný výcvik, aby se z nich stal nejnovější americký vojenský útvar - parašutisté. Pod drsným vedením poručíka Sobela se příslušníci nově zformované jednotky Easy Company stávají z civilních zelenáčů těmi nejelitnějšími vojáky armády. Jak pokračuje výcvik, roste rivalita mezi Sobelem, kterým muži pohrdají, a poručíkem Wintersem, mladým důstojníkem, který si získal respekt a obdiv jednotky.

válečný - 70 minut - barevný .- 2002

Damian Lewis, Ron Livingston, Donnie Wahlberg, Matthew Settle, Rick Warden, Neal McDonough, Scott Grimes, Eion Bailey, Frank John Hughes, Rick Gomez, James Madio, Kirk Acevedo, Michael Cudlitz, Dexter Fletcher, Robin Laing, Shane Tylor, Ross McCall...


Hlášky z dílu Currahee.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TMS TMS | 10. srpna 2007 v 20:31 | Reagovat

fakt gut film

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.